Samsung 55 inch Crystal UHD 4K Smart TV Price in Bangladesh - 55BU8100
Samsung 55 inch 55BU8100 Crystal UHD 4K Smart TV Price in Bangladesh
  • 1 Year Parts Panel Replacement Guarantee
  • 10 Year’s Free Service Warranty (Without Parts)
  • EMI System Available
  • Home Delivery + Installation (Dhaka City)
  • Outside Dhaka: Courier Delivery
Details : +8801880162323
Price: BDT 70,000.00BDT 115,700.00
Status: In Stock
SHARE
Samsung 55 inch 55BU8100 Crystal UHD 4K Smart TV Price in Bangladesh Specification
Main Features
Display Type LED
Screen Size 55"
Resolution 3,840 x 2,160
Refresh rate 50Hz
Processor Crystal Processor 4K
Operating System Tizen
Connectivity
USB USB x 2
HDMI HDMI x 3
Bluetooth Yes (BT5.2)
Wi-Fi Yes (WiFi5)
Audio
Audio Output Sound Output (RMS): 20W
Speaker System 2CH
Power
Power Supply AC100-240V 50/60Hz
Remote Control Yes - TM2280E Model
Standby Power Consumption Power Consumption (Max): 165 W
Power Consumption (Stand-by): 0.50 W
Physical Specification
Dimension (L x W x H) Set Size with Stand (WxHxD):‎ 1399 x 846 x 148 mm
Set Size without Stand (WxHxD): 1232.1 x 708.8 x 25.7 mm
Stand (Basic) (WxD): ‎903.6 x 226.3 mm
VESA Spec: 200 x 200 mm